NY skolavslutningsinfo - tidigare start

Här kommer info om vår härliga skolavslutning i Vitan!

Onsdagen den 10/6 samlas eleverna i sina klassrum redan klockan 8.00. Eleverna går klassvis till Vitabergsparken och sitter på uppmärkta platser. 

8.30 startar skolavslutningen i Vitan. Anledningen till att vi startar lite tidigare är för att polisen råkade ge tillstånd till både Sofia skola och Katarina Södra skola samma tid och samma plats. Men tack vare att vi skolor samarbetar så bra, så lade Sofia skola avslutningen lite tidigare och Katarina Södra lade sin avslutning lite senare. 

Föräldrar, syskon, mor- och farföräldrar, kompisar, kusiner och alla andra intresserade är hjärtligt välkomna att delta! Skolavslutningen brukar ta lite mindre än en timme och efter det går vi tillbaka till klassrummen igen. Efter en kortare ceremoni med utdelning av terminsintyg och betyg så är det äntligen sommarlov! För de som anmält så finns fritids öppet som vanligt. 

Vi önskar er alla en fin avslutning på terminen! 

Varma hälsningar från rektor Annika 

Dela: